Działalność koła

 

Promocja produktów pszczelich

 

W 2012 r w szkołach również odbyły się prowadzone wykłady z udziałem członków Koła  Pszczelarzy ” Mioduszyna”

Tym razem udział i czas poświęcili

Jan Dorowicz i Bogusław Kowaliczek

prezentując produkty pszczele i opowiadając o ich znaczeniu ,pozyskiwaniu jak  również zapoznali dzieci o podstawowym znaczeniu pszczół w życiu człowieka i przyrodyPszczelarze Koła ? Mioduszyna ? od początku swego powstania zajmują się promocją naturalnych produktów jakie są owocem pracy w pasiekach poprzez promocję i wykłady w szkołach Gmin i terenu Powiatu Suskiego uświadamiają jakie zbawienne ma znaczenie pszczoła w naturze i życiu człowieka
Pszczoła jako żywiciel człowieka jest dla nas wskaźnikiem istnienia na kuli ziemskiej . Gdy zniknie ostatnia pszczoła na ziemi człowiekowi pozostaną cztery lata życia
.Zadbajmy więc o ich istnienie aby nasze życie toczyło się w zdrowiu i szczęściu . ?Dobrze jest, gdy pokarm jest lekarstwem, a lekarstwo pokarmem? powiedział już Hipokrates. Poprzez zapylanie możemy smakować owoce i warzywa bogate w witaminy a poprzez gromadzenie pokarmu jaki zbiera ten owad mamy możliwość spożywać najwspanialsze produkty jak miód ,pyłek które to pokarmy nie tyle krzepią nasze ciało ale i ich naturalnymi właściwościami leczą naszą duszę
Zapraszamy wszystkich do współpracy szkoły uczelnie i inne organizacje gdzie nasi prelegenci chętnie opowiedzą o życiu pszczół i wspaniałych walorach naturalnych produktów pszczelich.
Na zdjęciach przedstawionych do dyspozycji pozostają pszczelarze
Maciej Siwiec
Marian Polak
Bogusław Kowaliczek
i inni dyspozycyjni
Zapraszamy pszczelarskim pozdrowieniem koło ” Mioduszyna ”

 

Z Życia Koła

Koło Pszczelarzy Powiatu Suskiego ?Mioduszyna? istnieje od 2002 roku. Do końca 2004 roku swoją działalność ograniczało do organizowania powiatowych szkoleń dla pszczelarzy i prowadzenia akcji nasadzania drzewek i krzewów miododajnych sponsorowanych przez Starostwo Suskie.
W 2005 roku koło rozpoczęło intensywną działalność zrzeszając w swoich szeregach coraz więcej członków. Nadal prowadzona jest organizacja powiatowych szkoleń dla pszczelarzy. Wśród prelegentów prowadzących szkolenia byli min:

-dr Jerzy Gala,

-dr Wiesław Kluczewski,

-mgr inż. Jan Ślósorz,

-mgr inż. Krystyna Karetta,

-doc. Krystyna Czekońska,

-Jerzy Kubeczek.

Częstym gościem na naszych szkoleniach jest prezydent PZP pan Tadeusz Sabat i przedstawiciele władz WZP Kraków.
Koło organizuje coroczne wycieczki szkoleniowe dla członków koła. Chętni członkowie koła mogą również corocznie brać udział w uroczystym opłatku dla pszczelarzy organizowanym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktualnie akcję nasadzanie drzewek i krzewów miododajnych, przy ścisłej współpracy ze Starostą Powiatu Suskiego i Burmistrzem Miasta Sucha Beskidzka zamieniono na akcję odnowy gniazd pszczelich przez sponsorowany zakup węzy.
Na spotkaniach organizowanych dla członków koła prowadzone są prelekcje na tematy związane z aktualnymi problemami w pracy pszczelarza. W swoich szeregach koła zrzesza sześciu członków, którzy ukończyli kurs mistrza w zawodzie pszczelarz i dwóch wykwalifikowanych robotników. Członkowie koła biorą czynny udział w wielu imprezach związanych z promowaniem pszczelarstwa i miodu jako zdrowej żywności.

Poniżej zamieszczone jest kilka fotografii z życia koła :

Wykład dr med. J. Gali na jednym ze szkoleń powiatowym

Szkolenie powiatowe 2007 wykład p. doc. hab. Krystyny Czekońskiej

Plenerowy kurs hodowli matek prowadził p Jerzy Kubeczek

 

Szkolenie 2008 od lewej Statosta Suski p A Pająk, Kierownik ODR Aleksandra Holewka,
mgr J Ślosorz, Prezes B. Kowaliczek

Wykład p Czesława Junga Na temat zwalczania warozy

Małopolski Festiwal Smaku


Promocja produktów pszczelich na ” Wystawie Ogrodniczej

Pszczelarskie Harce

Gdy przez cały sezon pszczelarz nabiega się po własnej pasiece i naogląda się ramek i pszczół Mile by spędził choć chwile z dala od Brzęczących mu w uszach pszczół

TAK też postanowili pszczelarze z ” Koła Pszczelarzy Powiatu Suskiego Mioduszyna ” 9 Sierpnia o 7 rano wypoczęci stawili się na parkingu pod Urzędem Miasta gdzie podjechał autokar 53 uczestników wycieczki pszczelarzy i najbliższych im osób po sprawdzeniu obecności ruszyli w trasę śpiewając Hymn Wycieczkowicza ” Kiedy ranne wstają zorze ” trasa wiodła od Suchej poprzez Zawoję ,Orawę ,do Ludźmierza gdzie uczestniczyli w Mszy Św dalej Czarny Dunajec, Zalew Czorsztyński , zwiedzanie Zamku w Nidzicy ,Spław Dunajcem i kilka postoi między innymi Trzy Korony ,Palenica w powrocie podziwiali Przepiękny Korek samochodowy przyjazd 22 na ten sam parking.

 

XII Konferencja Szkoleniowa

Pszczelarzy z Powiatu Suskiego

W dniu 8 marca 2009 odbyła się XII Konferencja Szkoleniowo Dydaktyczna Pszczelarzy i Gości przywitał prezes Koła Pszczelarzy Powiatu Suskiego Bogusław Kowaliczek Udział w szkoleniu wzięło ponad stu dziesięciu Pszczelarzy z powiatu suskiego i okolicznych powiatów. Na wykładach szeroko omówiono przez kierownika ODR Aleksandrę Cholewka temat wsparcia sektora rolniczo -pszczelarskiego. Wykłady o wychowie i poddawaniu matek pszczelich oraz o produkcji i pielęgnacji odkładów pszczelich przeprowadził prezes WZP w Krakowie mgr Józef Bukowski. Szkoleniu towarzyszyło stoisko z WZP w Krakowie, gdzie można było kupić sprzęt pszczelarski, jak również sprzedać wosk i kupić węzę. Obecni byli również przedstawiciele czasopisma”Pasieka” oferującą bogata ofertę etykiet na słoiki i inne materiały.

od prawej Pan Bogdan Kowaliczek, Pani Aleksandra Cholewka, mgr Józef Bukowski

licznie zgromadzeni pszczelarze

mgr Józef Bukowski

Pani Agnieszka Gajda na stoisku WZP-Kraków

Dodaj komentarz